Grad Trebinje
Bosna i Hercegovina

Bh. sudijama i tužiocima se “smiješi” gotovo 30.000 KM za odlazak u penziju

Umjesto naknade od jedne neto plate za odlazak u penziju, sudije i tužioci na nivou BiH uskoro bi prilikom penzionisanja mogli dobiti najmanje pet prosječnih neto plata.

Ovo je suština nedavno donesene odluke Ustavnog suda BiH, o kojoj će danas biti riječi i na sjednici Savjeta ministara BiH. Ustavni sud BiH utvrdio je da član 11. Zakona o platama i drugim naknadama u sudskim i tužilačkim institucijama na nivou BiH nije u skladu sa Ustavom BiH.

Zahtjev za ocjenu ustavnosti ovog člana Zakona sa Ustavom BiH podnio je jedan od sudija Suda BiH, a odlučujući o njemu, Ustavni sud BiH sudije i tužioce na nivou BiH poredio je sa sudijama i tužiocima na nivou Federacije BiH koji prilikom penzionisanja imaju pravo na naknadu u visini od “pet ostvarenih prosječnih neto plata isplaćenih u prethodnih pet mjeseci”.

Inače, član 11. Zakona o platama i drugim naknadama u sudskim i tužilačkim institucijama na nivou BiH glasi: “Sudije i tužioci imaju pravo na jednu osnovnu mjesečnu platu kao naknadu prilikom odlaska u penziju.”

“Ustavni sud ne može u Zakonu o platama pronaći razumno i objektivno opravdanje za takvo različito postupanje u odnosu na sudije i tužioce na različitim nivoima vlasti. Stoga, Ustavni sud smatra da je osporena odredba diskriminirajuća jer propisuje znatno manji iznos otpremnine sudijama i tužiocima na nivou BiH u odnosu na sudije i tužioce u Federaciji BiH, a donosilac osporenog zakona nije dao razumno i objektivno opravdanje za postojanje takve razlike u odnosu na dvije uporedne grupe”, piše u odluci Ustavnog suda BiH.

Inače, i naknadu od pet prosječnih neto plata za odlazak u penziju sudije i tužioci na nivou FBiH dobili su zahvaljujući odluci Ustavnog suda FBiH iz 2013. godine koji je utvrdio diskriminaciju u odnosu na ostale zaposlene službenike na nivou Federacije BiH.

Zanimljivo je da je Ustavni sud BiH još u martu 2015. godine praktično odlučivao o istom zahtjevu od strane Suda BiH, međutim tada je donesena odluka da se ne radi o diskriminaciji.

Sud BiH tada je podnio zahtjev tražeći da se utvrdi diskriminacija u odnosu na zaposlene u institucijama na nivou BiH koji imaju pravo na naknadu prilikom penzionisanja u visini od šest prosječnih neto plata.

Obrazloženje Ustavnog suda BiH tada je bilo da naknade za odlazak u penziju ne ulaze u krug prava po osnovu rada te da ne čine element finansijske sigurnosti kojom se osigurava nezavisnost nosilaca pravosudnih funkcija. Takođe, u istom obrazloženju navedeno je da je ta naknada socijalnog karaktera, a to je oblast u kojoj države uživaju široko polje slobodne procjene u izboru mjera i načina na koji će to davanje urediti.

Ipak, odlučujući o novom zahtjevu Suda BiH, Ustavni sud BiH sudije, a samim tim i tužioce na nivou BiH poredio je sa sudijama i tužiocima na nivou FBiH, ali ne i sa sudijama i tužiocima na nivou Republike Srpske koji imaju pravo na naknadu za penzionisanje u visini od tri prosječne neto plate.

“Ustavni sud smatra da su sudije i tužioci u Federaciji BiH adekvatna uporedna grupa u odnosu na sudije i tužioce na nivou BiH”, navode u Ustavnom sudu BiH.

Kada je riječ o platama sudija i tužilaca na nivou BiH, trenutno sudije Ustavnog suda BiH imaju platu od 4.200 KM, dok predsjednik ima 4.800 KM, dok sudije Suda BiH imaju platu 3.800 KM, šefovi odjeljenja u Sudu BiH 4.000 KM, a predsjednik Suda 4.400 KM.

Tužioci Tužilaštva BiH imaju platu 3.800 KM, šefovi odsjeka Tužilaštva BiH 4.000 KM, a glavni tužilac Tužilaštva BiH 4.400 KM. Ovo su osnovne plate koje se uvećavaju za 0,5 odsto po godini staža, za topli obrok, prevoz, odvojen život plus procenat povećanja prosječne neto plate u odnosu na prethodnu godinu.

Nezavisne novine

Komentar