Grad Trebinje
Region

Opozicija u Zaječaru traži nove izbore u celom gradu: Dokazi za krađu samo izviru

Alibi da nije bilo manipulacije voljom birača u Zaječaru i Kosjeriću postaje sve teži za pronaći. Dok opozicija u tim mestima pregleda birački materijal, dokazi da rezultat izbora ne odražavaju pravu volju građana sve više isplivavaju. Tome u prilog idu potezi vlasti, koji su napravili “policijski štit” oko Gradske uprave Zaječara koji su u utorak tokom celog dana sprečavali opoziciju da ima uvid u birački materijal, zbog čega oni osnovano veruju da je došlo do “štelovanja” rezultata. Opozicija u Kosjeriću tvrdi da ima dovoljno materijala za obaranje pojedinih biračkih mesta, a u Zaječaru, pak smatraju, da treba ponoviti cele izbore.

Na izborima u Zaječaru je prema zvaničnim preliminarnim rezultatima na prvom mestu lista „Ne damo Srbiju – Aleksandadr Vučić“, sa 48.4 odsto glasova. Druga je lista “Promena u koju verujemo – Uglješa Đuričković – Dragana Rašić“ sa 33.19 odsto glasova, a treća je „Ujedinjeni za spas Zaječara – Miladin Krstić – Mirko Jelenković“ sa 7.40 odsto glasova. Cenzus je jedva prešla i Socijalistička partija Srbije, u toku noći, sa 3.02 odsto glasova.

Da su neregularnosti obeležile ove izbore, indikatora ima svugde. Počevši od izveštaja posmatračke misije CRTA, koji tvrdi da se u Zaječaru na čak 17 odsto biračkih mesta videla neka nepravilnost. Oni u svom izveštaju kažu da se na oko 36 odsto biračkih mesta primećivao sumnjivi automobil koji kruži oko mesta za glasanje, a da su ispred 12 odsto birališta primećene neke vrste pretnji ili ucena.

Unutar samog biračkog mesta statistika postaje još gnusnija. Naime, iz CRTA tvrde da je na svakom trećem glasačkom mestu primećeno fotografisanje iza paravana, a na svakom četvrtom bilo uočeno vođenje neke vrste paralelne evidencije. Pored toga, na oko 22 odsto biračkih mesta nije korišćena neophodna UV lampa il sprej, a na oko 14 odsto mesta se glasalo bez važećih dokumenata.

Zaječar Foto: N1

Sa druge strane, predsednik Srbije Aleksandar Vučić tvrdi da su izbori u oba mesta “bili čisti k’o suza”. Kakve su suze predsednika Srbije, možda najbolje govore odgovori vlasti, na pokušaj opozicije da uđe u zgradu Gradske uprave, na šta ima potpuno pravo. Umesto transparentosti, bili su dočekani kordonom žandarmerije, gde je potom nastalo guranje, a sve pod izgovorom da se unutar održava nekakva vrsta konferencije. Ipak, golim okom su opozicionari utvrdili da se unutra ne dešava nikakav događaj, a potom to i potvrdili nakon što su ušli.

Gde staje voz za Bugarsku?

Koliko je transparentnost strana reč za naprednjake, za Novu govori i Dragana Rašić sa liste “Promena u koju verujemo” u Zaječaru. Ona kaže da, na osnovu onoga što su do sada “pročešljali” iz biračkog materijala, osnovano sumnjaju da su na izborima glasali ljudi sa boravištem, što je od 2023. Zabranjeno. Problematika termina boravišta je nastala nakon izbora 2023. godine, zbog navoda o doseljenju birača iz Republike Srpske, koji su upravo na osnovu te terminologije glasali u Srbiji. Nedugo nakon toga, opozicija je izvojevala zakon u Narodnoj Skupštini kojim se zabranjuje glasanje na izborima na osnovu boravišta, prvih šest meseci boravljenja na toj lokaciji. Ipak, prema Rašić, najveći indikator su događaji koji su se desili dan, dva posle izbora.

“Na jednom od biračkih mesta pronašli smo dva biračka listića na kojima je zaokružena lista Aleksandar Vučić. Verovatno je, prema našim pretpostavkama, pokušan bugarski voz, koji je zaustavljen. Takođe, tokom tog istog dana, desilo se da nam nisu dozvolili da pristupimo biračkom materijalu. Pretpostavljamo da se nešto sa njim radilo. Verujemo da su se u jednom trenutku sklanjali birački spiskovi, da su se dešavale neke mahinacije sa tim materijalom. Što se ispostavilo tačnim već popodne, kada smo dobili dojavu da je visoki funkcioner Srpske napredne stranke bacio sivu kesu u kontejner u selu Tresibaba, pored Zaječara. Po dojavi smo otišli tamo i našli tu kesu gde smo pronašli kopiju biračkog spiska od 1. do 69. mesta”, kaže Rašić.

Zaječar izbori Foto:BETAPHOTO/SASA DJORDJEVIC

Da je ceo proces od samog početka faličan, prema Rašić, govori i sama funkcionerska kampanja koja se sprovodila u tom gradu. Prema njoj, taj grad su pre izbora obilazili najviši državni funkcioneri, poput Aleksandra Vučića, Ane Brnabić, Miloša Vučevića i ostalih. To, ali i ostali razlozi su zašto opozicija zahteva da se ponove izbori ne na pojedinim biračkim mestima, već u celom gradu.

“Naš cilj nije ulaganje žalbi na pojedina biračka mesta, čitav birački proces mora da bude oboren. U celom gradu izbori moraju da budu ponovljeni. Nije pitanje samo propusta i namere, koju su oni očigledno iskazali. Nego se radi o tome da su i pre samih izbora dešavale stvari koje su zabranjene, poput funkcionerske kampanje, poput deljenja poklona, bele tehnike i svega ostalog. Dakle sve to ulazi u izborni proces, nije pitanje samo papira i onoga što smo mi našli, već je ceo proces bio neregularan. To je nešto što treba da bude kao dokaz da se izbori ponove”, kaže Rašić.

Pravna spoticanja

Međutim, da bi se izbori ponovili potrebno je proći proceduru. Naime, opozicija sada ima pravo na prigovor, ali veliku prepreku u prihvatanju tih žalbi predstavlja sam sistem. Jer izborna komisija, koja odlučuje o tom pitanju, u svom sastavu ima pored stalnih predstavnika i one koje izborne liste izaberu za tu poziciju.

Prema ranijem pisanju Nove, upravo je to svrha “satelit stranaka”, kojih prema analizama ima mnogo, jer je na izbore u Zaječaru izašlo osam stranaka. Upravo neke od tih stranaka, u dogovoru sa vladajućom, mogu da obore sam proces davanja prigovora, pa samim time svojim glasom odluče o sudbini izbora.

glasanje u zaječaru
Lokalni izbori u Zaječaru Foto: BETAPHOTO/SASA DJORDJEVIC

Šanse da se prigovori opozicije ne usvoje nisu male. Prema Rašić, za sada je teško reći koji su naredni koraci, jer se cela slika “iz dana u dan” menja, ali, čak iako ostane ovakav raspored snaga, postoje i pozitivne strane, a to je da nakon 8. juna ništa više “neće biti isto”.

“Ono što jeste suština čitave ove priče da se ovakvim načinom organizovanja izbora, njihovim ponašanjem na teritoriji grada i u toku čitave kampanje, zapravo doprineli da jednostavno od ovog trenutka pa nadalje više ništa više neće biti isto. Ono što je dobro je da nema više njihovih ‘satelit’ lista u Skupštini grada, tu su samo opozicija i pozicija. Naša snaga je sada izuzetno veća nego što je bila ranije. Mi ćemo iskoristiti apsolutno sve što je u našoj moći i ne nećemo stati nijednog trenutka dok se ne održe neki regularniji izbori”, zaključuje Rašić.

Stanje u Kosjeriću

Kosjerić je u potpunosti priča za sebe, jer tu vladajuću koaliciju i opozicioni “Ujedinjeni za Kosjerić” deli samo 51 glas. Tu se rezultat magično okrenuo u roku od pola sata sa jednim prebrojavanjem. Naime, prema tvrdnjama “Ujedinjenih”, oni su u 21:29 vodili sa 36 glasova, da bi oko 10 uveče izašli novi rezultati, nakon prebrojavanja, gde vladajuća koalicija vodi za 51 glas. Na svojim društvenim mrežama je opozicija iz Kosjerića takođe ukazala na dosta nepravilnosti, među kojima su najveći dupli birački spiskovi, nevažeći listići, ali i činjenica da je na jednom biračkom mestu glasala osoba koje uopšte nema u spisku.

Kosjerić Foto:Filip Krainčanić/Nova.rs

Prema saznanjima Nove, trenutno je u toku uvid u birački materijal, a kako nam Stefan Stančić iz pravnog tima kaže, oni očekuju “obaranje” nekoliko biračkih mesta, za dva su sigurni da će uložiti žalbu, a njima je dovoljno samo jedno kako bi prevagnuli tu tanku granicu.

“Ono što mogu za sada da kažem je da su na nekim biračkim mestima glasale osobe koje nisu upisane. Nisu uopšte upisane, potpisane su umesto nekog drugog. Takođe kod pojedinih glasača koji su glasali van biračkog mesta potpisali su se istim rukopisom. Tako da je i to jedna od većih nepravilnosti. Trenutno proveravamo, ne mogu da izađem sa novim informacijama, još uvek traje uvid u birački materijal, nisu nam dali kompletan materijal na početku“, kaže Stančić.

Komentar