Završen je prvi junski upisni rok na fakultetima beogradskog univerziteta. Rezultati upisa su na nivou prošlogodišnjih. Oni fakulteti koji su godinama unazad među najpopularnijima i sada su popunjeni i na njima neće biti mesta u drugom upisnom roku.
S druge strane, srednjoškolci koji su sada ostali bez indeksa, mogu na jesen da se upišu na pojedine, manje tražene fakultete, pa čak i na budžet.
Elektrotehnički fakultet, Arhitektonski fakultet, Fakultet organizacionih nauka i Fakultet bezbjednosti godinama unazad važe za najtraženije fakultete među srednjoškolcima, te ne čudi što su i ovog juna mjesta na njima popunjena. Među fakultetima na kojima više nije moguće dobiti indeks nalazi se i Fakultet sporta i fizičkog vaspitanja popularniji kao DIF, što je donekle iznenadilo, s obzirom da je prosvjetnih radnika sve manje, između ostalog i nastavnika i profesora fizičkog vaspitanja.
ETF je definitivno jedan od omiljenih fakulteta kod srednjoškolaca, naravno ne svih – samo oni najtalentovaniji i najvrijedniji dobili su šansu da studiraju informacione tehnologije i softversko inženjerstvo na ovoj ustanovi, s obzirom da je kao i svake godine, i ove bila jaka konkurencija. Na ovom smjeru prima se svega 180 studenata, a godinama unazad prijavi se čak tri puta više zainteresovanih đaka.
Softverski inženjeri mogu da zarade, u prosjeku 1.900 evra. Radnik koji se bavi IT podrškom u prosjeku zarađuje 670 evra. Prosječna plata hardverskog inženjera je oko 2.000 evra, a administrator baza podataka može da zaradi u prosjeku 1.400. Softverske arhitekte zarađuju najbolje, a njihova prosječna plata je oko 2.500 evra, ali može da ide i do 5.000.
Arhitektonski fakultet
Srednjoškolci, naročito oni koji su na neki način umjetnički nastrojeni, odlučuju se za studiranje arhitekture, iako je školarina visoka. Na arhitekturu se prima 240 studenata i to 160 onih koji se finansiraju iz budžeta. Broj prijavljenih kandidata je ove godine bio dva puta veći.
Fakultet bezbjednosti
Godinama unazad Fakultet bezbjednosti na Univerzitetu u Beogradu važi za jedan od popularnijih među budućim studentima. To potvrđuje i podatak da se sva slobodna mjesta, kako na budžetu, tako i ona samofinansirajuća raspodjele uglavnom u prvom upisnom krugu, što je bio slučaj i ove godine.
Ukupan broj odobrenih mesta za upis na osnovne akademske studije je 400, od kojih je 150 budžetskih i 250 samofinansirajućih. Ove godine prijemni je polagalo 458 kandidata, što znači da je 58 srednjoškolaca ostalo ispod crte.
Fakultet organizacionih nauka
Ne čudi što je FON „dupke pun“ i ove godine, pogotovo kada se u obzir uzmu visoke plate u informatičkom sektoru. Samo prošle godine bilo je prijavljeno 2.308 potencijalnih brucoša, gotovo tri puta više nego što ima mesta na fakultetu koji žele. A kada se u obzir uzme činjenica da je od svih prijavljenih čak 1.616 odličnih đaka, jasno je da je konkurencija i te kako bila „jaka“. Čak 1.731 kandidat prijavio se za smer Informacione tehnologije, dok se za Menadžment i organizaciju prijavilo njih više od 1.500.
I upravo ono što buduće brucoše motiviše da upišu ovaj fakultet je to što nakon diplomiranja ne čekaju dugo na posao. Neki od njih zaposle se već tokom studija, a na sve to treba dodati i dobre plate. Plata u oblasti informacionih tehnologija zavisi od iskustva i pozicije, ali prosek je oko 1.400 evra. Prema podacima sa oglasa, prosječna plata za praksu u IT kompanijama, što može da bude izbor za studente koji još uvek nisu stigli do diplome, je oko 500 evra.
Fakultet sporta i fizičkog vaspitanja
Najveće iznenađenje ovog junskog upisnog roka je definitivno Fakultet sporta i fizičkog vaspitanja, koji obrazuje buduće nastavnike i profesore fizičkog vaspitanja. Sva mjesta već u junu su popunjena. Fakultet traje tri godine, a po završetku studija dobija se diploma i stručni naziv profesor fizičkog vaspitanja i sporta. Fakultet upisuje 120 studenata, a ove godine je, prema preliminarnoj rang listi, skoro 300 kandidata polagalo prijemni ispit. Inače, fitnes treneri zarađuju oko 1.00 evra u prosjeku, a teretane su posljednjih godina postale sve popularnije.