Grad Trebinje
Zdravlje

Primijenjena prva vakcina protiv karcinoma

Pacijent s rakom pluća na UCLH-u u Londonu prvi je koji je primio novo vakcinu protiv raka osmišljenu da pokrene imunološki sistem da prepozna i bori se protiv ćelija raka.

Istraživačka imunoterapija raka pluća mRNA za rak pluća nemalih ćelija (NSCLC), poznata kao BNT116, koristi glasničku RNA (mRNA) da predstavi uobičajene tumorske markere iz NSCLC-a imunološkom sistemu pacijenta, sa ciljem pomoći imunološkom sistemu da prepozna i bori se protiv ćelija raka koje izražavaju ove markere.

Vakcina koja se ispituje u britanskoj bolnici UCLH, osmišljena je za specifično pojačavanje imunoloških odgovora protiv meta koje prvenstveno izražavaju ćelije raka, smanjujući rizik od toksičnosti za zdrave, nekancerozne ćelije, za razliku od hemoterapije, koja često utiče i na kancerogene i na zdrave ćelije.

Konzultant UCLH-a, medicinski onkolog Siov Ming Lee, koji vodi nacionalnu studiju u Ujedinjenom Kraljevstvu, rekao je: „Rak pluća ostaje vodeći uzrok smrti od raka u cijelom svijetu, sa procijenjenih 1,8 miliona smrti u 2020. godini.

„Sada ulazimo u ovu vrlo uzbudljivu novu eru kliničkih ispitivanja imunoterapije temeljene na mRNA za istraživanje liječenja raka pluća, zahvaljujući temeljima koje je postavio Ured za nauke o životu, unutar Odjela za nauku, inovacije i tehnologiju i Odjela za zdravstvenu i socijalnu zaštitu, prenosi Svijet.hr.

„Nadamo se da će ovo pružiti priliku za daljnje poboljšanje ishoda za naše NSCLC pacijente, bilo u ranim ili uznapredovalim stadijumima“, rekao je prof. Lee, koji je takođe profesor medicinske onkologije na UCL-u. Istraživanje prof. Leeja podržava Centar za biomedicinska istraživanja Nacionalnog instituta za istraživanje zdravlja i zaštite (NIHR) pri UCLH-u.

Primarni cilj ove studije je utvrditi da li je BNT116 siguran i dobro se podnosi. U ispitivanje će biti uključeni pacijenti u različitim stadijumima NSCLC-a, od ranog stadijuma NSCLC-a prije operacije ili radioterapije (stadijum 2 i 3) do kasnog stadijuma bolesti (stadijum 4) ili recidiva raka.

Ispitivanje ima za cilj utvrditi sigurnosni profil i sigurnu dozu monoterapije BNT116, kao i BNT116 u kombinaciji sa utvrđenim tretmanima za NSCLC kako bi se vidjelo ima li BNT116 sinergistički antitumorski efekat kada se daje sa ovim utvrđenim tretmanima hemoterapije ili imunoterapije.

Otprilike 130 učesnika biće uključeno u studiju na 34 istraživačka mjesta u sedam zemalja, pri čemu je odabrano šest mjesta u Velikoj Britaniji.

Janusz Racz, 67-godišnji pacijent s rakom pluća iz Londona prvi je primatelj nove ispitivane vakcine protiv raka u bolnicama Univerzitetskog koledža London (UCLH) Nacionalne zdravstvene službe NHS, koja je objavila izvještaj na ovoj poveznici.

„Razmislio sam o tome i odlučio da učestvujem jer se nadam da će pružiti odbranu od ćelija raka“, rekao je Racz, koji je po struci naučnik na polju vještačke inteligencije. „Ali, takođe sam mislio da bi moje učestvovanje u ovom istraživanju moglo pomoći drugim ljudima u budućnosti i pomoći da ova terapija postane šire dostupna“, prenosi Bankar.me.

Komentar