Skandali tresu Rukometni klub Borac. Dok je sva uprava podnijela ostavku tvrdeći da klub nema 2500 KM da odigra utakmicu, na površinu isplivava surova istina i mračne sumnje u korupciju.Trener Rukometnog kluba „Borac“ iz Banjaluke Irfan Smajlagić ima mjesečnu platu 48.000 KM. Inspektori provjeravaju da li su tačne indicije da je Smailagić astronomsku cifru dijelio sa pojedinim članovima uprave.
Prema poreskim podacima do kojih je došao CAPITAL, za bruto platu proslavljenog rukometaša koji je u julu prošle godine došao na mjesto trenera najpoznatijeg banjalučkog sportskog kluba mjesečno se izdvaja tačno 47.963 KM. To znači da Smajlagić na račun svakog mjeseca dobija 29.337 KM, što je plata na kojoj mogu da mu pozavide fudbalski treneri u najjačim evropskim rukometnim ligama.Smajlagić je u julu, septembru i decembru prošle godine radio po 168 sati, u oktobru i novembru 176, a u avgustu maksimalnih 184 sata mjesečno. Za ukupno 1.040 radnih sati u periodu od 1. jula do kraja prošle godine, za bruto platu Irfana Smajlagića dato je tačno 287.778 KM, što znači da je Smajlagić svaki sat zarađivao 276 KM.Inače, prosječna plata trenera u rukometnoj ligi BiH iznosi oko 3.000 KM.Predsjednik Upravnog odbora rukometnog kluba „Borac“ Igor Jovanović kratko je rekao za CAPITAL da za sve informacije zove direktora kluba.
“Ja sam napustio klub prije tri mjeseca, zovite direktora Vladimira Brankovića. Doduše i on je podnio ostavku, ali on je sve dogovarao sa Smajlagićem. Zovite njega za sve informacije koje vam trebaju”, rekao je kratko Jovanović.
Podsjećamo, Vladimir Branković je prošle srijede poslije 11 godina provedenih na mjestu člana uprave i direktora podnio ostavku na mjesto direktora RK „Borac“. Branković je nakon ostavke medijima uputio saopštenje u kojem je, između ostalog, posebno naglasio da klub nema sredstava za predstojeće utakmice Premijer lige BiH, Prve lige Republike Srpske i omladinske lige koje koštaju klub preko 2.500 KM.
” Posljednjih nekoliko mjeseci lično sam plaćao sve navedene troškove uz pomoć Beme, Grada i sponzora, ali ne može evropski šampion da bude na leđima jednog pojedinca. Gledajući posljednjih godinu dana, nijednu instituciju, osim Grada Banjaluke, ne interesuje kako funkcioniše bivši evropski šampion i sa kojim se problemima susreće, nego bezrazložno troše vrijeme policijskim inspektorima, poreskim službenicima da pokušaju naći bilo kakvu malverzaciju po pitanju funkcionisanja kluba”, naveo je Branković u saopštenju.
Iako nije naveo koje to institucije „bezrazložno troše vrijeme policijskim inspektorima i poreskim službenicima“, CAPITAL saznaje da su policijski i poreski inspektori bili u ovom rukometnom klubu i da su, između ostalog, zainteresovani i za visoku trenersku platu Irfana Smajlagića.
“Kada su vidjeli koliku platu ima, inspektori su Irfanu Smajlagiću, po uzoru na trenera fudbalera madridskog Reala Karla Anćelotija koji ima astronomsku platu, dali nadimak Irfanćeloti”, kaže CAPITALOV sagovornik blizak upravi RK „Borac“, dodajući da inspektori provjeravaju i da li su tačni navodi da Smajlagić dio plate dijeli sa pojedinim članovima uprave.