Grad Trebinje
Republika Srpska

Veći računi za režije prazne novčanike u Srpskoj

Nakon plaćanja računa za režije, građanima, a naročito penzionerima, u Srpskoj novčanici ostaju sve tanji, jer cijene usluga su sve više.

Tako je, prema podacima Zavoda za statistiku RS, u avgustu indeks potrošačkih cijena odjeljka stanovanje, u koji se ubrajaju voda, električna energija, gas i drugi energenti veći za 1,8 odsto u odnosu na jul.

Poskupljenje režija pretrpjeli su građani mnogih gradova i opština u Srpskoj, a građani Prijedora su posljednji u nizu koji će morati da izdvajaju dodatna sredstva za vodu, odvoz smeća, kao i za grijanje, koje će biti skuplje za 22 odsto.

Poskupljenju vode početkom godine svjedočili su i stanovnici Prnjavora, kao i stanovnici Broda, dok su sudbinu Prijedorčana početkom godine imali i građani u najvećem gradu Srpske.

Naime, odbornici Skupštine grada Banjaluka u martu su izglasali odluku o poskupljenjima komunalnih usluga, nakon čega su na adrese Banjalučana počeli pristizati uvećani računi.

Tako je voda poskupjela za 12 odsto, prikupljanje i odvoz otpada za 24 odsto, dok je cijena grijanja postala veća za 19 odsto.

Murisa Marić, izvršna direktorica Udruženja potrošača “Don” iz Prijedora, istakla je da su građani tokom posljednje tri godine izloženi poskupljenjima od osnovnih životnih namirnica do usluga koje pružaju javna komunalna preduzeća.

“Sve ovo nema nikakvog plana i strategije. Nema nikakvog odgovora da se pomogne potrošačima, tako da apsolutno nije ni začuđujuće da sva preduzeća zahtijevaju povećanje cijena.

Sa druge strane, treba da budemo realni, određena preduzeća i treba da imaju neka poskupljenja”, rekla je Marićeva dodajući da na poskupljenja utiču više cijene goriva i drugih sirovina.

“Ono što se desilo u Prijedoru, a što mi ne podržavamo, jeste da su sve tri usluge odjednom poskupjele”, navela je Marićeva za “Nezavisne novine”.

Ona je istakla da se o penzionerima, kao ni o socijalno ugroženim kategorijama građana uopšte ne razmišlja.

“Svaki građanin u ovoj zemlji je socijalno ugrožen, jer jednostavno naša primanja ne mogu više da odgovore na potrošačku korpu”, kazala je Marićeva.

Ratko Trifunović, predsjednik Udruženja penzionera Republike Srpske, istakao je da će penzioneri sa malim primanjima teško podnijeti poskupljenja.

“Oni koji donese odluke o poskupljenjima komunalnih usluga morali bi konsultovati svoju najbrojniju populaciju u gradu i opštini, jer penzioneri čine najveću organizovanu populaciju u Republici Srpskoj.

Mi, umjesto da snižavamo cijene komunalija, mi podižemo cijene tih usluga. To je zaista udar na taj ionako skroman standard penzionerske populacije”, rekao je Trifunović za “Nezavisne novine” dodajući da bi lokalne zajednice trebalo da imaju osjećaj za najstariju populaciji, koja je, kako kaže, gradila sve te gradove.

Kako ističe, penzionere niko ništa ne pita, a bilo bi korektno da penzioneri imaju određene beneficije ili barem dio penzionera sa nižim primanjima.

(Nezavisne)

Komentar