Izložbom “Petoknjižje episkopa Atanasija – arhivski izvori”, čiji su autori direktor Arhiva Srpske pravoslavne crkve Radovan Pilipović i nastojatelj trebinjskog manastira Duži Teofil, u Trebinju su počeli “Dani sjećanja na vladiku Atanasija”, manifestacija koja će trajati do 23. februara i sadržati niz događaja, a organizuje se povodom četiri godine od upokojenja blaženopočivšeg episkopa zahumsko-hercegovačkog i primorskog.
Jedan od autora izložbe, jeromonaha Teofil, pojasnio je da su i izložba i cjelokupna manifestacija samo pokušaj da se odužimo za sva dobra koja je blaženopočivši vladika činio za svoj narod.
“Izložbom je obrađena tema koju je vladika Atanasije čitav život proučavao – stradanje našeg naroda, a sve je nađeno u njegovoj arhivi, iz čega smo pokušali da sagledamo taj jedan dio njegove ličnosti. On je sve ono što je bilo teško, uspio da ugradi u crkvu, u liturgiju, u oltar, u kosti mučeničke i da da jedini ispravan smisao i pogled na tu stvarnost”, kazao je otac Teofil.
Dražen Bošković, zamjenik gradonačelnika Trebinja je na otvaranju izložbe takođe istakao nemjerljivi doprinos vladike Atanasija svome narodu i svojoj crkvi.
“Njegov doprinos teologiji je bio vidljiv za vrijeme njegovog ovozemaljskog života, ali sada još više razumijemo njegove poruke koje su postale svojevrsne norme. U ime Grada Trebinja se zahvaljujem svim ljudima koji učestvuju u organizaciji ovakvog događaja, jer ni vladika Atanasije nije nikada zaboravljao svoj narod, a posebno u najtežim vremenima”, kazao je Bošković.
Nakon otvaranja izložbe u pozorišnoj sali Kulturnog centra, održana je i prva sesija “Liturgija i misija”, na kojoj su učestvovali mitropolit mihalovsko-košički Georgije iz Slovačke, arhimandrit Ilija Rago iz Francuske, te protojereji-stavrofori Petar Soroka i Petar Savčak iz Slovačke.
Mitropolit Georgije je kazao da je vladiku Atanasija upoznao u Crnoj Gori i na njega je ostavio najbolji mogući utisak, te da će ga pamtiti po brojnim događajima, od kojih je jedan prenio i trebinjskoj publici.
“Jedan od događaja koji pamtim je proslava Svetog Ave Justina u Ćelijama I vladika Atanasije stoji na pjevnici. Dolazim ja i malo se plašim jer znam da je on malo strog. Ja u tom trenutku nisam znao ni riječi srpskog. On meni kaže čitaj psalter. Ja kažem ne znam. A on viknu: “Kako ne znaš, ti si naš. Čitaj.” I ja sam se tako uplašio da sam sve izvanredno pročitao i od tada se ne plašim da pričam srpski jezik”, kazao je mitropolit Georgije.
Na drugoj sesiji “Vladika Atanasije i poetika života”, u petak, 21. februara, učestvovaće igumanija manastira Devič Anastasija, profesor Bogoljub Šijaković i protojerej Radoš Mladenović, a moderator je profesor Andrej Jeftić.
Treća sesija “Hleb bogoslovija” biće održana u subotu, 22. februara, u pozorišnoj sali Kulturnog centra, uz učešće njegovog preosveštenstva episkopa buenosajreskog i južnocentralnoameričkog Kirila, mitropolita tverskog i kašinskog Amvrosija i jeromonaha Ignjatija Šestakova iz Rusije, a moderator je protojerej Ostoja Knežević.
Četvrti godišnji pomen umirovljenom episkopu zahumsko-hercegovačkom i primorskom Atanasiju biće služen u nedjelju, 23. februara, u 9.00 časova u Sabornom hramu Svetog Preobraženja Gospodnjeg, čime se i završavamanifestacija “Dani sjećanja na vladiku Atanasija”.
Nezavisne novine