Univerzitet u Beogradu trebalo je do sada da raspiše konkurs za upis nove generacije brucoša, međutim upis koči država koja još uvek nije odredila broj budžetskih mesta, pa s tim u vezi ni univerzitet ne može da raspiše konkurs. Kako je upozorio ministar prosvete Dejan Vuk Stankoivć, to će biti omogućeno tek nakon što se završi drugi semestar na fakultetima i održe ispitni rokovi, što je u ovoj situaciji neizvesno, s obzriom na to da na većini fakulteta i dalje traju blokade. Sagovornici Nova.rs ističu da je u pitanju samo još jedan pritisak na akademsku zajednicu.
Rektor beogradskog univerziteta prof. dr Vladan Đokić rekao je za Nedeljnik da je Univerzitet spreman za upis nove generacije brucoša, ali da predstavnici vlade putem medija poručuju da će odluku doneti tek nakon što se završi drugi semestar na fakultetima i održe ispitni rokovi.
„Takvo uslovljavanje je protivno propisima, nelogično i zlonamerno. Upis nove generacije brucoša ne zavisi od završetka semestra prethodne školske godine u kojoj su oni okončali svoje srednjoškolsko obrazovanje. Očigledno je da se Univerzitet u Beogradu namerno drži u nezavidnom položaju u odnosu na druge državne i privatne visokoškolske ustanove“, kazao je rektor.
Rekao je i da je uveren da će profesori zajedno sa studentima, bez izgubljene akademske godine i sa razvijenim poverenjem, očuvati ugled univerziteta.
Moguće posledice
Dekan Fakulteta dramskih umetnosti u Beogradu prof. dr Miloš Pavlović objasnio je za Nova.rs kakve bi posledice bile ukoliko ove godine ne bi bilo upisa nove generacije brucoša na fakultetima.
„Ako nema upisa novih studenata i nemate novu generaciju koja studira, onda vam Ministarstvo prosvete ukida materijalne troškove i sredstva za plate i traži da se, verovatno, smanji broj zaposlenih. To je direktno napad na egzistenciju fakulteta. Mi zahtevamo da nam se odobre kvote za studente za upis. Inače, kvote moraju da su odobrene do raspisivanja upisa za sve škole, pošto upisi u škole se obično dešavaju u junu. Ministarstvo je izdalo saopštenje da nam neće dati kvote, dok se ne završi prethodna školska godina. Mi onda ne možemo da raspišemo prijemni ispit. Tako da je sve na čekanju“, objašnjava on.

I dekanka Univerziteta umetnosti prof. dr Mirjana Nikolić kaže da je ova akademska godina za sve veoma zabrinjavajuća.
„Mi svake godine na nivou univerziteta negde u aprilu/maju utvrđujemo broj budžetskih studenata u okviru konkursa za upis studenata u novu školsku godinu. Ove godine smo od Vlade dobili molbu da do 4. aprila dostavimo samo broj budžetskih studenata koje planiramo. Ove godine Vlada nije odobrila ni raspisivanje konkursa ni upis budžetskih studenata. Pokrajina Vojvodina je to odobrila i mi smo živeli do ponedeljka u uverenju da će u Vojvodini biti organizovani prijemni ispiti, međutim ministar je bio u Vojvodini i stopirao je prijemni i za njihove fakultete“, istakla je ona.
Pita se u čemu se, onda, ogleda autonomija univerziteta.

„Koja je to naša autonomija prema Zakonu o visokom obrazovanju vi sami raspisujete konkurse, a ustvari ne možete da ih raspišete ako vam oni ne odobre? S druge strane, ta mera njihova da nam ne daju kvote dok se ne završe prvi semestar i ispiti… Ne znam šta bih rekla. Bila je neka ideja da ako se završi prvi semestar i ispiti, da onda država napravi prvi korak. Ali se oni plaše situacije šta ako onda svi studenti prve godine padnu i budu samofinansirajući, kako da se upišu budžetski. A ako nemamo budžetske, onda nemamo ni finansiranje. Tako da je stvar zaista kompleksna. Jer, šta raditi recimo sa 1.600 studenata prve godine na Pravnom? Ako oni obnove upis, a primi se još toliki broj, šta onda raditi s tolikim brojem studenata“, naglašava naša sagovornica.
Dekanka Fakulteta za specijalnu edukaciju i rehabilitaciju u Beogradu prof. dr Sanja Đoković ističe da onlajn nastava na ovom fakultetu još uvek nije počela, iako je odobrena od strane NAT-a.
Naglašava da je fakultet obavio sve što je trebalo za prijemni ispit, te da je sada red na državu.
„Mi još uvek nismo počeli onlajn nastavu, predali smo zahtev i dobili odobrenje, ali nismo još doneli odluku na nivou Nastavno-naučnog veća. Što se tiče kvota, dok se ne uradi nadoknada nastave, Vlada i Ministarstvo prosvete neće određivati budžetske kvote za pojedine fakultete beogradskog univerziteta. BU raspisuje konkurs na nivou univerziteta za sve fakultete. Mi sve one poslove koji su vezani za naš deo posla, kao što je dostavljanje kvota Ministarstvu prosvete, odluke koje se donose na Senatu, sve to je završeno. Samo čekamo odluku Ministarstva o dodeljivanju kvota. Naš fakultet je predao broj samofinansirajućih i budžetskih mesta“, ističe ona.
Podsetimo, ministar prosvete Dejan Vuk Stanković izjavio je da će fakulteti koji nadoknade nastavu dobiti kvote za upis nove generacije studenata i da će moći da sprovedu upis, a da fakulteti koji ne sprovedu nadoknadu i izgube godinu neće moći da sprovedu upis novih studenata.

Gostujući na K1 televiziji, rekao da će fakulteti koji ne uđu u „čamac za spasavanje“, izbrisati sebe sa akademske mape i upozorio da ponestaje vremena i da na fakultetima treba da budu ozbiljniji i odgovorniji kada je reč o rokovima, prenosi RTS.
„Može još da se kupe karte, ali mislim da ih ponestaje. Mislim da ponestaje vremena. Predugo sve ovo traje, a ulog je ogroman – opstanak obrazovanja. Ima još onih koji žive u nekom specifičnom političkom stanju koje spaja fantazmu i neki inat i beg od odgovornosti za ovo što je urađeno proteklih meseci“, rekao je Stanković.
Inače, Akademska mreža Slobodan univerzitet pozvala je fakultete u sastavu Univerziteta u Novom Sadu da što hitnije raspišu konkurs za upis prve godine studija osnovnih, master i doktorskih studija.
Poziv Vladi da obezbedi upis nove generacije studenata uputili su i predstavnici Beogradskog univerziteta, a studenti su sinoć podelili video sa porukama rektora UB Vladana Đokića i nekoliko dekana.