Grad Trebinje
Tenis

Đoković večeras protiv Medvedeva igra finale US Opena za istoriju i ispunjenje sna

Najbolji teniser svijeta Novak Đoković (1. ATP) i Rus Danil Medvedev (2. ATP) večeras igraju finale US Opena u kojem će srbijanski teniser loviti istoriju i ispunjenje svog sna zvanog kalendarski slem.

Naime, 34-godišnji Đoković bi eventualnom večerašnjom pobjedom kompletirao “kalendarski slem”, odnosno osvojio bi sve Grand Slamove u 2021. godini čime bi postao prvi od Roda Lavera 1969. godine kojem je to pošlo za rukom.

Novak bi trijumfom također pretekao Rogera Federera i Rafaela Nadala po broju osvojenih trofeja na najvećim turnirima ikada. Podsjetimo, sva trojica velikana imaju za sada po 20 osvojenih Grand Slam naslova.

“Volio bih da me narod, pogotovo moji navijači i rivali, pamte kao nekog ko je prije svega ostavljao srce na terenu i ko je možda inspirisao neke igrače da dalje napreduju i vjeruju u sebe više. Također i kao nekog ko je pokušavao maksimalno da se saživi sa svim životnim ciljevima. Da poštujem druge i budem zahvalan, da cijenim svaki trenutak, da budem ponizan i svjestan toga da igram sport koji volim i radim ono što obožavam”, rekao je prvi reket svijeta nakon plasmana u finale US Opena.

Inače, do finala Đoković je imao dosta problema te je u pet u od šest mečeva gubio barem jedan set. Redom je savladao Runea, Griekspoora, Nishikorija, Brooksbyja, Berrettinija i Zvereva.

S druge strane, 25-godišnji Medvedev je pokazao da mu je mjesto na vrhu tokom čitavog takmičenja u New Yorku gdje mu je samo Van De Zandschulp uspio osvojiti set. U međuvremenu je razbio Gasqueta, Koepfera, Andujara, Evansa i u polufinalu Auger-Aliassimea.

Medvedev također ima veliki motiv da večeras skine skalp protiv velikog Novaka i ujedno osvoji prvi Grand Slam u karijeri.

Đoković i Medvedev su se do sada sastali osam puta, pet puta je slavio Novak, a tri puta Rus.

Finalni meč na programu je večeras od 22:00 sata, a TV prenos je osiguran na kanalu Eurosport 1.