Pitali smo ekonomiste može li se naša vlast odreći PDV-a i pomoći građanima?
U Poljskoj su od 1.februara neke osnovne namirnice, poput hljeba, mesa i mliječnih proizvoda, oslobođene plaćanja PDV-a, što je mjera koja bi trebala biti na snazi idućih šest mjeseci. Reakcija je ovo poljske vlade na rast cijena. Stopa inflacije dosegla je 8.6 posto u decembru u odnosu na isti mjesec 2020. godine.
Istovremeno Poljaci, su privremeno smanjili i porez na gorivo sa 23 na 8 posto.
Ono što je u Poljskoj zamislivo je u BiH također sasvim realno, ocjenjuje za BUKU ekonomista Faruk Hadžić.
Šta bi se desilo kada bi se vlast u BiH privremeno odrekla PDV-a na osnovne namirnice?
“Ništa se posebno negativno po budžete se ne bi desilo, jer imaju ogroman rast prihoda zbog inflacije, tako da bi to bilo sasvim realno i izvodivo, ali je pitanje političke volje da li se želi ići u tom smjeru” rekao namje Faruk Hadžić.
Prvi konkretan prijedlog stigao je danas od Milorada Dodika. Lider SNSD-a je danas izjavio kako bi bilo dobro da je smanji PDV na osnovne životne namirnice na 10%. Diferencirana poreska stopa nešto je što je Dodik predlagao i 2019. godine, pa se ništa nije dogodilo. Podsjetimo, tada je Dodik predlagao smanjenje stope PDV-a na dječiju hranu, odjeću i osnovne prehrambene namirnice.
“Samo što je problem kao i ranije. Teže imati dvije stope nego probiti tunel kroz Prenj” kaže nam u reakciji na Dodikovu najavu Slaviša Raković, ekonomista.
On smatra da je vlast daleko od takve odluke.
“Gledajući visoku stopu PDV na hranu i činjenicu da domaćinstvo prosječno troši 30%prihoda na ishranu, jasno je da vlast na takvu ideju gleda kao neodrživu. Javna potrošnja je konstantna, ali još uvijek zavisna od refinansiranja dugova i novih zaduživanja, tako da je situacija takva da je bolje da stanovništvo štediZamislite samo da se smanji prometovanje helikoptera i aviona, a tek da se smanji kilometraža službenih automobila sa sve skupljim gorivom. Zaista skandalozno” kaže za BUKU Raković.