Grad Trebinje
Izdvojeno Republika Srpska

Uspostavljanje entitetskog VSTV-a: Pozdravljamo Schmidtovu zabrinutost, ali vrijeme je da nešto poduzme

Šarović kaže da u istoriji Narodne skupštine još nije zabilježeno da je donesen zakon koji će stupiti na snagu za godinu, a Osmanović najavljuje dopise Ustavnom sudu BiH.

Redovna sjednica Narodne skupštine Republike Srpske počela je juče u Banjoj Luci, a na dnevnom redu, među 17 tačaka, našao se i Nacrt zakona o Visokom sudskom i tužilačkom savjetu RS-a. Nacrt zakona u skupštinsku proceduru uputili su poslanici skupštinske većine.

ŠEST MJESECI

Prije sjednice je održan Kolegijum na kojem je donesena odluka da se Nacrt zakona uvrsti u dnevni red. Iako je srpski član Predsjedništva BiH i predsjednik SNSD-a Milorad Dodik najavio da će ovaj zakon biti usvojen 8. februara (juče), niko sa sigurnošću nije mogao da zna da li će se ovaj akt uopšte naći na dnevnom redu, jer ga nije bilo u skupštinskim materijalima.

Poslanica PDP-a Jelena Trivić upitala je predstavnike većine zbog čega ne poštuju zaključke koje sami donose na sjednicama Narodne skupštine RS-a. Ona je kazala da, između ostalog, nisu poštovali zaključke sa posebne sjednice NSRS-a iz decembra 2021. da će povući saglasnost koju je parlament 25. februara 2004. godine dao Vladi Srpske za potpisivanje sporazuma o prenošenju nadležnosti kroz uspostavljanje VSTS-a BiH.

– U jednom od zaključaka se navodi da će Vlada Republike Srpske u roku od šest mjeseci povući saglasnost na taj sporazum, kao i da će uputiti na razmatranje i usvajanje u parlament Srpske zakon o VSTS-u. Umjesto Vlade, taj zakon su u parlament uputili poslanici većine. Dakle, ne poštuju zaključke koje su sami donijeli. Još niste povukli navedenu saglasnost, a zakon u parlament su uputili poslanici, a ne Vlada, istakla je Trivić.

image

Potpredsjednik Vlade i ministar pravde Anton Kasipović smatra da zaključci sa te sjednice nisu prekršeni. On je dodao da Vlada RS-a mora realizovati zaključke NSRS-a. Kasipović je istakao da je Ministarstvo pravde radilo na “draftu” ovog zakona.

– Sve vrijeme, pa i na toj sjednici, rekli smo da želimo razgovarati sa političkim faktorima iz Federacije BiH, ali i sa nivoa BiH. Nudili smo im mogućnost da razgovaramo, ali nije bilo odgovora. Narodni poslanici su odlučili da upute taj koncept zakona u NSRS, a Vlada je na predloženi tekst zakona dala svoj komentar, istakao je Kasipović.

KONFUZIJA I HAOS

Predsjednik SDS-a Mirko Šarović kazao je da u istoriji Narodne skupštine još nije zabilježeno da je donesen zakon koji će stupiti na snagu za godinu i nakon izbora. Režim u Republici Srpskoj, dodao je on, nema iskrenu namjeru da vrati bilo koju nadležnost, nego isključivo igra predizborne igrice, što pokazuje i zakon o VSTS-u RS-a koji predlaže, a koji stupa na snagu poslije godinu.

– Godinama slušamo, i tu smo svi saglasni, da način organizacije i funkcionisanja VSTS-a nije dobar. I onda nam režim kaže da neće dirati taj VSTS na nivou BiH, nego će napraviti još jedan isti takav, jednako loše organizovan i nefunkcionalan, na nivou Republike Srpske! Pričaju o povratu nadležnosti, a ostavljaju i VSTS na nivou BiH, kao i Sud i Tužilaštvo BiH, istakao je Šarović.

image

On navodi da se ovim zakonom ne mijenja Zakon o VSTS-u BiH, te da očekuje da predlagači odgovore. Šarović objašnjava da vlast ne kaže ništa da li na teritoriji RS-a i dalje važi Zakon o VSTV-u u BiH te da pokušava bacati predizbornu prašinu u oči, vodeći čitavu Republiku Srpsku u pravnu anarhiju i nesigurnost.

– Šta ćemo kada VSTSBiH imenuje sudije i tužioce u Republici Srpskoj, jer im je to posao, a imenuje ih i novoosnovani VSTS Republike Srpske? Ovakva neriješena situacija liči na totalnu konfuziju i haos, a predlagači ovog zakona to vjerovatno i žele, kazao je Šarović.

Transparency International BiH upozorava da je usvajanje novog zakona, koji je u posljednji čas stavljen na dnevni red zasjedanja NSRS-a, samo još jedan u nizu pokušaja rušenja pravnog poretka i uspostave dodatnog zarobljavanja pravosudnih institucija.

– Vlast u Republici Srpskoj prethodnih mjeseci kreiranjem paralelnih institucija bez osnova očigledno nastoji uspostaviti kontrolu nad svim institucijama i procesima, a sada se kroz imenovanje podobnih sudija i tužilaca nastoji dodatno potkopati sistem vladavine prava, navode iz ove organizacije i podsjećaju da naša zemlja već ima Visoki sudski i tužilački savjet BiH.

– Članovi VSTS-a su sudije i tužioci sa teritorije cijele BiH, a ovo tijelo ima nadležnost da imenuje sudije i tužioce na državnom, entitetskom, kantonalnom, okružnom, osnovnom i opštinskom nivou, uključujući Brčko distrikt BiH, sa izuzetkom ustavnih sudova entiteta. Ustav Bosne i Hercegovine predviđa da je BiH pravna država, a pravna država je dužna da građanima garantuje pravnu sigurnost, navode iz TIBiH.

Adil Osmanović, potpredsjednik i šef Kluba SDA u Parlamentu BiH, kazao je kako je jučerašnja sjednica Narodne skupštine RS-a, na čijem dnevnom redu su prijedlozi zakona o entitetskom VSTS-u i nepokretnoj imovini, najgrublji nasrtaj na Dejtonski mirovni sporazum.

image

– Ono što očekujemo je da visoki predstavnik s riječi pređe na djela. Pozdravljamo njegovu zabrinutost i direktno upozorenje da NSRS ne ide u ovom pravcu, ali očekujemo da, nakon što se sjednica završi, visoki predstavnik sankcioniše sve koji rade na urušavanju Daytona, rekao je Osmanović.

DRŽAVNA NADLEŽNOST

Naveo je kako je Klub SDA pokrenuo pred Ustavnim sudom BiH ocjenu ustavnosti do sada donesenih zaključaka i rezolucija NSRS-a, a da za Zakon o lijekovima i medicinskim sredstvima RS-u nije, jer nije stupio na snagu.

– Želim istaći da su vlasti RS-a, 12 poslanika Predstavničkog doma Parlamenta BiH, 2008. godine pokrenule postupak ocjene ustavnosti pred Ustavnim sudom BiH donošenja Zakona o VSTV-u. Ustavni sud BiH je odlukom 30. 1. 2009. potvrdio da je Zakon o VSTV-u BiH usaglašen s Ustavom BiH. Državna nadležnost se ne može prenositi na entitet, jer za to ne postoji ustavni osnov, a to je jasno označeno u ovoj odluci, poručio je Osmanović.

Goran Dakić/oslobođenje.ba