Cijena električne energije u Republici Srpskoj, koja je za sve kategorije potrošača najjeftinija u regionu, neće se mijenjati ove godine, potvrđeno je Srni u preduzeću “Elektroprivreda Republike Srpske” /ERS/.
U ovom preduzeću kažu da je cijena električne energije u Republici Srpskoj do tri puta jeftinija u odnosu na većinu evropskih zemalja.
Iz ERS-a ističu da je osnovni razlog za to subvencionisanje cijena kako za domaćinstva, tako i za industriju koja, iako je izašla na slobodno tržište, još uživa povlašteni status.
Kada je riječ o domaćinstvima, prema podacima Evrostata, građani Srpske plaćaju čak 52 odsto jeftiniju struju od građana Hrvatske, dok je u Crnoj Gori električna energija skuplja za 23 odsto.
Slična je situacija i kada se napravi poređenje sa drugim elektroprivredama u BiH.
Elektroprivreda Hrvatske zajednice Herceg Bosne ima 16 odsto višu cijenu od ERS-a, a potrošači Elektroprivrede BiH plaćaju 10 odsto skuplju električnu energiju.
Niske cijene električne energije za male potrošače uspjela je da održi samo Srbija zahvaljujući državnoj korekciji cijena za ovu kategoriju kupaca.
S druge strane subvenciju Elektroprivrede Srbije nemaju potrošači u plavoj i crvenoj zoni, gdje su cijene znatno veće od onih koje plaćaju građani u Srpskoj, a za crvenu zonu su čak 100 odsto više.
U ERS-u kažu da bi sličan model bio najprihvatljiviji i za njihove potrošače, obzirom da su građani sa prosječnom potrošnjom i najredovnije platiše električne energije.
Kada su u pitanju cijene struje za industriju i tu su podaci skoro identični.
Iako se cijene formiraju po tržišnim uslovima, ERS je ostala jeftinija u odnosu na region u prosjeku od 20 do 80 odsto.
Tako veliki potrošači u Hrvatskoj električnu energiju plaćaju skuplje za 80 odsto u odnosu na privrednike u Srpskoj, u Crnoj Gori za 54 odsto, dok su u Federaciji BiH cijene od 20 do 45 odsto veće u odnosu na Srpsku.
Generalni direktor ERS-a Luka Petrović rekao je Srni da ovo preduzeće vodi računa o standardu građana i da je do sada uspijevalo da na račun izvoza obezbijedi niske cijene za domaćinstva, a istovremeno ne ugrozi poslovanje kompanije i ne dovede u pitanje investicije i energetsku stabilnost sistema.
Petrović je naglasio da ove godine sigurno neće doći do povećanja cijene električne energije, a dugoročna strategija ERS-a je da redovne platiše i kategorije sa prosječnom potrošnjom i dalje budu zaštićene i subvencionisane kroz izradu strategije energetski zaštićenog kupca.
Ostali potrošači će morati da se prilagođavaju postepeno uslovima koje nameće slobodno tržište.
Upoređujući cijene električne energije i ostalih usluga koje građani plaćaju, u Udruženju za zaštitu potrošača navode da je u protekle četiri godine došlo do povećanja cijena gotovo svih usluga i po nekoliko puta u značajnim procentima, dok je cijena električne energije ista već nekoliko godina unazad.
“Cijene mobilne i fiksne telefonije su se mijenjale, interneta takođe. Korigovana je i cijena vode, iako ne značajno, ali je došlo do poskupljenja. Iako su potrošači i Udruženje oštro reagovali na podizanje cijena naši zahtijevi nisu uvaženi”, kaže Nedjeljka Ilijić, predsjednik Udruženja za zaštitu potrošača “Oaza” iz Trebinja.
SRNA