Odluka o tome ko će biti novi visoki predstavnik očekuje se do polovine godine
Odluka o tome da li će i ko biti novi visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini trebala bi biti donesena najkasnije do polovine ove godine. Zasad se spominju dva kandidata koja bi mogla zamijeniti još aktuelnog visokog predstavnika, Austrijanca Valentina Inzka.
OD DAYTONA DO BRUXELLESA
Kandidat za Inzkovog nasljednika iz SR Njemačke je Christian Schmidt, bivši njemački ministar odbrane i dobar poznavatelj prilika na Balkanu. Konkurent mu je Kanađanin Joseph Ingram, koji je službovao u Bosni i Hercegovini početkom 2000-ih. Tako je i on dobar poznavalac prilika u našoj zemlji, jer je između 2000. i 2003. godine vodio kancelariju Svjetske banke u Sarajevu.
Ministar vanjskih poslova Njemačke Heiko Maas izjavio je u Berlinu da OHR treba i dalje da postoji u BiH, te kako je cilj Njemačke podrška našoj zemlji na njenom putu od Daytona do Bruxellesa.
– U razgovorima koje vodimo dobivamo mnogo podrške za Christiana Schmidta. Tamo gdje nema podrške se radi ne toliko o Schmidtu kao osobi, nego o pitanju treba li ova funkcija uopšte dalje postojati, rekao je Maas, dodajući da je Njemačka i dalje mišljenja da funkciju visokog predstavnika treba zadržati.
Kako je potvrdio sam Ingram, kanadski ambasador i specijalni predstavnik pri Ujedinjenim nacijama Robert Rae uputio je pismo ambasadorima Upravnog odbora Vijeća za provođenje mira i preporučio me za ovu dužnost.
O njegovoj se kandidaturi dugo špekulisalo. Kanađanin je u posljednjih deset godina bio angažovan na liderskim pozicijama u nizu investicijskih grupacija. Sada povremeno savjetuje vladu kanadskog premijera Justina Trudeaua o brojnim političkim inicijativama vezanim za zapadni Balkan.
Ingram je imenovan članom Kanadskog instituta za globalne poslove za 2020. godinu.
Dok je vodio kancelariju Svjetske banke u Sarajevu, u bliskoj saradnji s visokim predstavnicima koje je imenovalo Vijeće za provođenje mira, koordinirao je podršku donatorske zajednice za ekonomski razvoj.
ZAPOSLENI PENZIONER
Uz Paddyja Ashdowna, Carla Bildta, Miroslava Lajčaka i Christiana Schwarz-Schillinga, i javno i privatno žestoko je lobirao protiv mogućeg prekrajanja granica na Balkanu.
Prije angažmana u našoj državi, Ingram je služio četiri godine (1995-1999) kao zamjenik direktora Instituta Svjetske banke. U bliskoj saradnji s predsjednikom banke Jamesom Wolfensohnom i glavnim ekonomistom Josephom Stiglitzom bio je dio osnovnog tima koji je vodio napore da se banka transformiše u instituciju znanja. Iako je u penziji, vrlo je angažovan.